Technika pisania pracy

5/5 - (5 votes)

Po przejściu wszystkich etapów procesu pisania pracy licencjackiej lub magisterskiej, począwszy od zdefiniowania swoich zainteresowań badawczych, poprzez badania, analizy, wnioski i finalizację, zwróć uwagę na część redakcyjną naszej pracy. Oprócz treści ważne jest, w jaki sposób przedstawiamy nasze działania, aby zachęcały do ​​czytania naszej pracy, a nie zniechęcały.

Warto skupić się tylko na jej wartościach merytorycznych, aby nie odwracać uwagę od niechlujnych tekstów i braku profesjonalizmu. Zniechęcać się do gromadzenia przygotowanego materiału.

Struktura dzieła i kolejność, w jakiej pojawiają się w nim poszczególne elementy, nie zawsze są identyczne z kolejnością, w jakiej powstają poszczególne elementy. Niemniej należy scharakteryzować elementy pracy licencjackiej i magisterskiej w porządku chronologicznym z punktu widzenia czytelnika.

Strona tytułowa pracy dyplomowej

Przy otwieraniu pracy pojawia się oczywiście strona tytułowa. Każda uczelnia, wydział, wydział ma własne szablony strony tytułowej pracy licencjackiej i magisterskiej. Ogólnie wszystkie są bardzo podobne do proponowanych już na tych stronach, ale student powinien zawsze tworzyć tę stronę zgodnie z potrzebami swojej jednostki organizacyjnej na uczelni.

Czcionka

Rozpoczynając pisanie pracy licencjackiej lub magisterskiej, należy w pierwszej kolejności zdecydować się na edytor tekstu, w którym będziemy pisać naszą pracę. Moim zdaniem Word z MS Office jest idealny, więc wykorzystam ten program do omówienia poszczególnych elementów redakcyjnych.

Pierwszym wyborem, jakiego musimy dokonać pisząc pracę licencjacką lub magisterską, jest wybór czcionki. Zazwyczaj czcionka jest określona i zawarta we wskazówkach redakcyjnych uczelni, w przeciwnym razie właściwym wyborem jest Times New Roman. Otwierając nowy dokument w edytorze Word, powinniśmy zwrócić uwagę na główne narzędzie – czcionkę.

Znajdziesz tam informacje o rodzaju czcionki, jej rozmiarze i kolorze. Napiszmy podsumowanie pracy licencjackiej i magisterskiej następującą czcionką:

a) Times New Roman,

b) rozmiar 12 pkt.

c) kolorem czarnym – wszystkie prace należy pisać czarnym pismem.

Mowa oczywiście o treści rozdziałów i podrozdziałów. Inaczej wygląda sytuacja z tytułami tych rozdziałów lub podrozdziałów. Szczególną rolę odgrywa w tym opinia promotora. Jeśli nie są na nas nałożone żadne wymagania dotyczące pisania, powinniśmy złożyć wniosek w następujących przypadkach:

1) Nagłówki rozdziałów – czcionka Times New Roman, pogrubiona, 14 pkt, czarna,

2) Nagłówki podrozdziałów – czcionka Times New Roman, pogrubiona, 12 pkt, czarna,

3) poprawny tekst – czcionka Times New Roman, 12 pkt, kolor czarny.

Czasami piszemy również nagłówki rozdziałów wielkimi literami.

c.d.n.

Dodaj komentarz